Alevsiz Tahliye

alevsiz_tahliye

ALEVSİZ TAHLİYE

Tahliye kanallarıyla patlama güvenliği: pahalı ve verimsiz

Durum tespiti: Bina içi ekipmanlar sadece patlama kapaklarıyla korunamazlar. Tahliyeyle birlikte ekipmandan çıkan tozlar ve alevler çalışan ve ekipman güvenliği için büyük bir tehlike oluştururlar. Tahliye edilen tozların oluşturacağı ikincil patlamalar buna sadece bir örnektir. Tahliye kanalları basınç dalgalarını ve alevleri bina dışına tahliyede sıklıkla kullanılırlar.

Problem: Bu çözüm prosesin optimize edildiği tesislere uygun değildir. Tahliye kanalı uzadıkça, hem kanalın kendisinin hem de tesisin dayanımın daha da yüksek olması gerekecektir. Bunun sebebi; patlamanın kaynağına olan mesafe arttıkça etki eden basıncın da aynı oranda artmasıdır.

Uygun maliyetli çözüm:

ALEVSİZ PATLAMA TAHLİYESİ

Alevsiz patlama tahliyesi esnasında alevler alev tutucunun ince gözenekli filtresinden geçerken hızlı ve efektif bir şekilde soğuyarak sönerler. Ekipmandan dışarıya ne alev ne de basınç dalgası çıkar. Böylece üretim tesisi optimum proses koşullarına göre dizayn edilebilir. Filtre dizaynı dışarıya hiçbir yanmış veya yanan parçacık çıkamayacağını garanti eder. Bu sayede sadece patlamanın hasarları önlenmiş olunmaz, aynı zamanda çalışanlar için de üst düzey bir koruma sağlanmış olur.

Alevsiz patlama tahliyesinin avantajları

Alevsiz bina içi tahliye ekipmanları, tahliye kanalları gibi pahalı ve karmaşık koruma sistemlerini tarihe karıştırıyor. Bu sayede işletmeler proseslerini güvenli bir şekilde optimize etmeye ve maksimum verimliliği elde etmeye odaklanabiliyorlar. Bu alevsiz ve tozsuz patlama tahliyesi yöntemi bina içi patlama tahliyelerinde en güvenli ve uygun maliyetli çözüm olmaktadır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız

  • Q-Rohr®– Flameless explosion venting for dust and gas explosions
  • Q-Box – Cost-effective indoor explosion venting for dust explosions