Soru Cevap

parallax background

Bilgi almak istediğiniz konularda, ekibimize başvurabilirsiniz.


1Toz patlaması meydana geldiğinde tam olarak ne oluyor ?

Toz patlaması havada asılı olan yanıcı maddelerin ani ve yüksek basınç artışı oluşturacak şekilde egzotermik yanma prosesidir..

2Toz patlamasının önlenemediği durumlarda çalışanları ve tesisi nasıl koruyabiliriz ?
Tutuşma kaynaklarını bertaraf ederek patlamayı önleyici tedbirleri almış olursunuz. Fakat insan ve diğer faktörlerden dolayı tüm tutuşma kaynaklarını bertaraf etmek her zaman mümkün değildir. Konstrüktif patlamadan korunma yöntemleri de uygulanmalıdır. Uygun seçilmiş patlama tahliyesi ve izolasyonu toz patlamasının olumsuz etkilerini güvenli seviyelere indirir.
3Konstrüktif Patlamadan Korunma nedir ?
Teorik olarak tesis ve ekipmanlarınızı toz patlamasına dayanacak kadar sağlam olarak inşa edebilirsiniz. Fakat bu opsiyon ekonomik olmamakla birlikte endüstriyel bir tesis için fizibil değildir. Bir diğer opsiyon da tesis ve ekipmanlarınızı belirli bir basınca kadar dayanıklı inşa etmektir. Böylece toz patlaması olduğunda ekipmanlarda belirli oranda bir deformasyon oluşur fakat tamamen patlamazlar. Böylece çalışanlar ve ekipmanlar kurtarılmış olur. Buna konstrüktif patlama diyoruz.
4Toz patlamasını hangi aktivatörler besler ?
Patlama üçgenindeki 3 patlama faktörü; havadaki oksijen, yanıcı madde ve tutuşma kaynağı toz patlamasını aktive eder.
5Alevsiz tahliyeyi Rembe mi icat etmiştir ?
Evet. 1980’li yıllarda REMBE® alevsiz tahliye ekipmanı Q-Rohr®’u icat etmiştir. Patlamayla birlikte oluşan alevler Q-Rohr®’un içinde hapsedilmekte ve patlama tahliyesi nereye istenirse bina içi yada dışı fark etmez yapılabilmektedir..
6Q-Rohr® alevsiz tahliye ekipmanını kullanmak gerçekten güvenli midir ?
Kesinlikle. Q-Rohr® patlamayla birlikte oluşan basıncı tahliye ederken, alevleri ve yanıcı tozları hapseder. Çalışanlara, ekipmanlara ve çevreye hiçbir risk oluşturmayacak şekilde sistemlerinizi korur. Taklitlerinden lütfen sakınınız. Görünüşü aynı bile olsa hiçbir taklidi aynı performansı yakalayamaz.

Diğer Sorularınız için formu doldurmanız yeterli.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

Soru(zorunlu)