Topraklama Ekipmanları

topraklamaTOPRAKLAMA NEDEN GEREKLİ ?

Patlamanın meydana gelebilmesi için üç unsur yeterli miktarda bir araya gelmelidir. Tutuşma kaynağı, yakıt ve oksijen. Bu unsurlardan sadece bir tanesini ortadan kaldırırsanız patlama tehlikesini de ortadan kaldırmış olursunuz. Bu yüzden önleyici patlamadan korunma öncelik vermeniz gereken en etkin çözümdür. Aşağıda elektrostatik yüklerden kurtulmak ve tutuşma kaynaklarını elimine etmek için gereken ürünleri görebilirsiniz.

Kıvılcımlara yol açan elektrostatik yüklerden dolayı kazalar meydana gelmektedir.

Kaynak : EngineerLive.

Önlem: Tankerler ve silobaslar için elektrostatik boşalma

Tanker sürücüsünün hammaddeleri bir kimyasal tesise teslim ettiğini düşünelim. Boşaltma istasyonunda basit topraklama ekipmanları olduğunda sürücü bu ekipmanı alır ve özenle tankerine bağlar. Maalesef bunu yaparken de genellikle treylerin şasisi üzerindeki plastik parçaları kullanır. Bunun sonucu olarak da araç tamamen topraksız kalır. Araç boşaltılırken oluşan elektrostatik yükler çok güçlü bir elektrostatik boşalma meydana getirir ve sonuç TEHLİKE! olur.

Bu durumdan kurtulmanın yolu kontrol sistemi kullanmaktır.

Topraklama kontrolünün avantajları

Elektrostatik yükler gözle görülemezler, aynen bu yüklerin yayılmasının görülemediği gibi. Topraklama kontrol sistemleri bu yayılmayı çok net görünür hale getirir. Üzerindeki kırmızı ve yeşil LED ışıklarla topraklamanın durumunu gösterir. Buna ilaveten üzerindeki röle anahtarı vasıtasıyla ekipmanlarla haberleşerek, topraklamanın sağlanma veya sağlanmama durumuna göre ekipmana sinyal göndererek çalışmasını veya durmasını sağlar.

FARADO®

topraklama2Yanıcı maddeler dökülürken kıvılcım ve patlamaya sebep olabilecek çok hızlı şekilde oluşan elektrostatik yüklere maruz kalır. Farado Topraklama Sistemi bu gibi durumlarda tanker, vagon, silobus, el arabası, Bigbag, vb gibi ekipmanlarda güvenli bir şekilde yükleme ve boşaltma yapılmasını sağlar. Farado Topraklama Ünitesi yükleme işlemine başlamadan önce statik elektriğin birikmesini önlemek için doğru topraklama bağlantısının yapılıp yapılmadığını doğrular. Böylece insan hatasından kaynaklanacak tehlikeli durumların önüne geçilmiş olur. Ünite topraklanacak araca iki kutuplu bir kablo ve kıskaç ile bağlanmaktadır. Alternatif olarak iki farklı kablo ve kıskaç ile, biri tankere birisi de şasiye olacak şekilde bağlamak da mümkündür.

Standart kurulum:  

100-35-K Farado ile birlikte 5 metre kable + kıskaç
100-35-R Farado ile birlikte 10 metre makaralı kablo + kıskaç

 *** Diğer kurulumlarda talep üzerine mümkündür.