Patlama Sönümleme

Patlama sönümleme nedir ?

Supression Q-Bic

Supression Q-Bic

Patlama korunma önlemlerinden birisi de patlama tahliyesi ve izolasyonuyla birlikte patlama sönümleme sistemleridir. Bu metotla patlama daha başlarken, basınç artışının kritik seviyelere yükselmesinden önce söndürülmüş olur. Patlama sönümleme sistemleri kıvılcım veya alevleri daha oluştukları anda algılayan sensörler kullanarak tüplerdeki söndürücü maddeleri ortama verirler. Göz açıp kapayıncaya kadar tüplerdeki söndürücü maddeler tamamen boşaltılır ve patlama daha öz halindeyken sönümlenmiş olur.

Q-BIC

Patlama sönümleme ve entegre izolasyon

Uygulamalar

Q-Bic patlama sonrasında toksik maddelerin ortama salınılması istenilmeyen durumlarda kullanılan ideal patlama sönümleme sistemleridir. Q-Bic kimya, gıda, ağaç ve ilaç endüstrilerinde tüm ekipman, kanallar ve boru hatlarında geniş yelpazede kullanılmaktadır.

 Mekanizma

Q-Bic patlama sönümleme sistemleri patlamayı çok erken aşamalarda algılayarak, söndürücü maddeleri ortama verir ve milisaniyeler içerisinde alevleri söndürür. Özel nozul sistemi sayesinde söndürücü maddeleri optimum şekilde dağıtır ve alevlerin hızlıca söndürülmesini garanti altına almış olur.